• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Gabinet w Warszawie

Oskara Langego 8 lok. 110

02-685 Warszawa

tel:+48 601 235 456

tel:+48 22 847-97-12

tel/fax:+48 22 647-31-33

Ginekologia estetyczna

Drukuj PDF

Ginekologia estetyczna (plastyka ginekologiczna, ginekologiczna chirurgia plastyczna) jest stosunkowo młodą gałęzią ginekologii zabiegowej. Jej powstanie związane jest z charakterystycznym dla współczesności trendem do korygowania estetycznego naszego ciała. Kult ciała istniał już w starożytności, zaś osiągnięcia współczesnej medycyny dopiero niedawno pozwoliły na zrealizowanie marzeń. Wrodzona asymetria, niedoskonałość natury, własne widzenie swojej urody, zmiany poporodowe czy wreszcie nieubłagany upływ czasu stały się motorem sprawczym dla wielu kobiet i motywacją do działań, którym ginekologia estetyczna potrafi sprostać. A więc dlaczego nie?

Podstawą zdrowia szeroko rozumianego jest samoakceptacja. W swoich działaniach staramy się kobietom pomóc w uzyskaniu harmonii psychicznej a w tym pełnej akceptacji własnej kobiecości.

Zakres proponowanych zabiegów jest szeroki i dotyczy wielu problemów kobiet w różnym wieku. Wskazaniem do wykonania niektórych bywają również względy zdrowotne.

 

Plastyka pochwy i krocza – leczenie „sromu ziejącego”


Po przebytych porodach często pozostaje tak zwany „srom ziejący” co oznacza, że szpara sromowa jest rozchylona. Często towarzyszy temu tzw. „niskie krocze” czyli zmniejszony odstęp do odbytu. Powstają więc „wrota infekcji” dla narządu rodnego, gdyż wyeliminowany został jeden z podstawowych mechanizmów obronnych przed zakażeniem z zewnątrz, a zwłaszcza bakteriami fekalnymi z sąsiedztwa. Nawracające stany zapalne narządu rodnego, manifestujące się odczuciem dyskomfortu i upławami (nieprawidłową wydzieliną z dróg rodnych), są bardzo męczące i stają się przyczyną częstych wizyt w gabinecie ginekologicznym. Wpływa to także negatywnie na sferę zbliżeń intymnych, zwłaszcza, że pozostają zachwiane proporcje anatomiczne, co rzutuje na niższy poziom satysfakcji seksualnej kobiety i mężczyzny. Leczenie operacyjne polega na przywróceniu właściwej anatomii, zwężeniu przedsionka pochwy, zbliżeniu do siebie warg sromowych mniejszych tak by szpara sromowa uległa spoczynkowemu zamknięciu, a także podniesieniu krocza – oddaleniu szpary sromowej od odbytu.

 

Korekcja blizn po nacięciu (pęknięciu) i szyciu krocza


Często poporodowa rana krocza – pękniętego czy naciętego, niedokładnie zszytego bądź taka, która się źle goiła, częściowo rozeszła się wskutek wtórnej infekcji pozostawia szpecące blizny. Zjawisko to może towarzyszyć również zmianom opisywanym powyżej.

Leczenie operacyjne polega na wycięciu starej blizny, odtworzeniu właściwych proporcji anatomicznych i ponownym bardzo subtelnym zszyciu.

 

Labioplastyka warg sromowych mniejszych (labiominoroplastyka)

 

Czasem zdarza się, że kobieta ma różnej wielkości wargi sromowe mniejsze. Zdarzają się również kobiety, które natura wyposażyła w bardzo duże wargi sromowe mniejsze, tak zwane wargi hotentockie. W takich wypadkach mogą one przeszkadzać przy uprawianiu sportu, jeździe konnej czy rowerowej, wreszcie być przyczyną skrępowania dziewczyny – kobiety korzystającej z basenu, na plaży, noszącej stringi. Może to również czynnikiem lękotwórczym w relacjach damsko – męskich. Wreszcie kwestia czysto indywidualna, wargi mogą być po prostu za duże w stosunku do oczekiwań kobiety. Należy zrozumieć sytuację kobiety i zrozumieć jej punkt widzenia.

Leczenie polega na obustronnym fragmentarycznym wycięciu części warg sromowych mniejszych z zachowaniem naturalnego ich brzegu w taki sposób, by zachować właściwe ukrwienie i unerwienie niezbędne do prawidłowego gojenia i percepcji zmysłowej.

 

Labioplastyka warg sromowych większych (labiomaioroplastyka)


W miarę upływu czasu wargi sromowe większe ulegają zwiotczeniu, zapadnięciu. Dla kobiet pragnących utrzymać świeżość i atrakcyjność sfery intymnej ginekologia estetyczna idąc naprzeciw ich oczekiwaniom stworzyła metodę terapeutyczną.

Leczenia polega na podskórnej aplikacji środka wypełniającego wzdłuż warg sromowych większych i odpowiednim jego uformowaniu tak, by wargi stały się optycznie  i dotykowo naturalnie pełne, jędrne, elastyczne.. Najbardziej znanym wypełniaczem są tutaj preparaty kwasu hialuronowego. Jednakże kwas hialuronowy po roku – półtora ulega rozłożeniu i wchłonięciu. Tak więc trzeba mieć świadomość, że jego działanie, a więc i efekt zabiegu jest czasowy. Postęp medycyny korekcyjnej spowodował powstanie elastycznej substancji syntetycznej, niewchłanialanej i niebiodegradowalnej, dającej równie dobry efekt estetyczny, natomiast trwały. Nasze i nie tylko nasze doświadczenie wykazuje, że jest ona świetnie tolerowana i dająca znakomity efekt.

 

Powiększanie punktu G


Odbycie porodów powoduje rozszerzenie pochwy, w tym zwiększenie jej wymiaru przednio – tylnego. Może to wpływać negatywnie na poziom satysfakcji seksualnej zarówno kobiety jak i mężczyzny.

Leczenie polega na podśluzówkowej aplikacji środka wypełniającego w przednią ścianę pochwy, w odległości 2-3 cm od granicy przedsionka pochwy, a więc w miejsce hipotetycznego punktu G. I tu również mamy do wyboru zastosowanie preparatów kwasu hialuronowego dającej efekt czasowy oraz elastycznej substancji syntetycznej dającej efekt trwały.

 

Zabiegi ginekologii estetycznej wykonujemy, w zależności od stopnia złożoności procedury operacyjnej i życzenia pacjentki, w warunkach gabinetu w trybie ambulatoryjnym bądź prywatnej kliniki z certyfikatem ISO w trybie „chirurgii jednego dnia”. Z wyjątkiem zabiegów polegających na aplikacji środka wypełniającego, gdzie wystarcza znieczulenie miejscowe, wiodącym rodzajem znieczulenia jest znieczulenie ogólne dożylne (dożylna narkoza), bądź przy dłuższych zabiegach operacyjnych – znieczulenie przewodowe w kręgosłup. Pod koniec zabiegu stosujemy silne znieczulenie miejscowe, by poprawić komfort pacjentki na kilka godzin po zakończeniu zabiegu, gdy skończy się działanie leków podawanych dożylnie.

Certyfikat Izb Lekarskich

Rodzić po ludzku

Rodzć Po Ludzku