• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Gabinet w Warszawie

Oskara Langego 8 lok. 110

02-685 Warszawa

tel:+48 601 235 456

tel:+48 22 847-97-12

tel/fax:+48 22 647-31-33

Leczenie ropni gruczołu Bartholiniego

Drukuj PDF

Gruczoły przedsionkowe większe, zwane gruczołami Bartholiniego  (Bartholina) znajdują się w wargach sromowych większych. Produkują wydzielinę, która przez przewód wyprowadzający wydostaje się do przedsionka pochwy, zwilżając go. W przypadku zatkania odpływu z przewodu i przy zachowanej przez gruczoł produkcji wydzieliny powstaje torbiel gruczołu, a właściwie torbiel rozciągniętego przewodu wyprowadzającego. W przypadku zakażenia bakteryjnego takiej torbieli, której zawartość stanowi dobrą pożywkę bakteryjną, torbiel zmienia się w szybko powiększający się ropień, osiągający nieraz wielkość kurzego jaja. Objawy ogólne to przede wszystkim podwyższona temperatura ciała, bóle mięśniowo-stawowe, odczucie „ogólnego rozbicia”. Dominują jednak przede wszystkim objawy miejscowe – ból uniemożliwiający poruszanie się i siedzenie. Leczenie antybiotykowe nie jest  skuteczne, bo żaden antybiotyk nie zlikwiduje istniejącej ropy. Właściwe leczenie polega na nacięciu ściany ropnia i ewakuacji jego zawartości. Warto przy tym wykonać badanie bakteriologiczne – posiew ropy z antybiogramem. Następnie po przepłukaniu jamy ropnia substancją bakteriobójczą wykonuje się marsupializację – zeszycie krawędzi nacięcia zewnętrznego z krawędzią nacięcia jamy ropnia. Przesłaniem takiego postępowania jest zwolnienie przebiegu procesu gojenia się rany w taki sposób, by nie dopuścić do zamknięcia się jamy ropnia z zewnątrz, zanim rana nie wypełni się od środka. W przeciwnym bowiem wypadku nastąpiłby szybki nawrót choroby.

Zabieg ten na ogół przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym dożylnym. Ponieważ do takiego znieczulenia bezwzględnie konieczne jest bycie na czczo przez minimum 5 godzin (bez jedzenia, picia – nawet łyka wody, ssania cukierków, żucia gumy), a pacjentka jest cierpiąca, czasem przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. Do osiągnięcia dobrego efektu takiego znieczulenia potrzebna jest umiejętność wykonania blokady nerwu sromowego.

Ropień gruczołu Bartholiniego może nawracać. W tej sytuacji w okresie spokoju, 2-3 miesiące po ostatnim nawrocie choroby, można wykonać operację usunięcia gruczołu.

Nasze doświadczenie wykazuje, że ropniom gruczołu Bartholiniego często towarzyszy, i być może jest przyczyną, infekcja ureaplazmą bądź mykomplazmą urogenitalną. Warto więc w tym wypadku rozważyć kwestię stosownej diagnostyki metodą PCR.

Certyfikat Izb Lekarskich

Rodzić po ludzku

Rodzć Po Ludzku